O pensionu Lada

Otevřením pensionu Lada v roce 2012 získaly Repechy dominantu, která zahájila novou epochu v rozvoji turistického ruchu a posunula obec mezi významné rekreační lokality Olomouckého kraje. Pension je situován 350 metrů od centra obce jižním směrem, těsně pod pramenem Repešského potoka. Dřevostavba na samotě u lesa v malebném údolíčku je citlivě architektonicky ztvárněna na půdorysu původní zemědělské usedlosti. Použitím klasických stavebních materiálů – dřeva a kamene, dokonale zapadá do zdejší krajiny a svojí polohou na nejslunnějším místě v Repechách přímo vybízí k oddychu a rekreaci. Interiér pensionu je proveden v moderním odlehčeném stylu a svým pojetím dává vyniknout dominantní dřevěné kulatině ze staletých smrků.

Historie

Drahanská vrchovina nemůže nabídnout tulipánově svůdnou a pompézní krajinu. Její krása je spíše skromně sedmikrásková. Tiché lesní paloučky, horské bystřiny, skrytá zalesněná zákoutí a rozsáhlé lesní komplexy s malebnými roklinami rozhodně neujdou pozornosti bystrému pozorovateli. Toto nepříliš rozsáhlé území je nesporně vhodné pro individuální i skupinovou turistiku a k relaxaci v rekreačních chatách a vesnických chalupách.

První zmínky o Repechách spadají do roku 1265, kdy pustou krajinou táhly skupiny přistěhovalců. Tehdy rozsáhlému panství vládl rod Ježů, jehož hrad stával asi 7km severovýchodně od Repech a dodnes jsou patrny zbytky této stavby a obranných valů u silnice směrem na Hamry. Písemné prameny nasvědčují tomu, že obec byla založena zčásti českými a zčásti německými skláři a uhlíři a pozůstatky jejich výroby lze ještě ve zdejších lesích nalézt. Původní německý název Rehbach – Srnčí potok, dostával postupně českou podobu: 1566 – Na Rajpechu, 1568 – Rejpech, 1793 – Rýpechy: 113 obyvatel, 1846 – Reppech: 162 obyv., 1924 – Repechy: 283obyv.

Násilné vystěhování obyvatel německou armádou v roce 1943 mělo pro obec zničující následky. Jestliže před válkou měly Repechy 285 obyvatel, dvě hospody, školu a vlastní hasičský sbor, tak v současnosti jsou se svými 14 stálými obyvateli jednou z nejmenších obcí na střední Moravě.

Nicméně právě tento fakt způsobuje, že Repechy se stávají vyhledávaným místem odpočinku a relaxace. Jsou oázou klidu uprostřed nádherné přírody. Vesnice schoulená v překrásné kotlině je rozhodně perlou a ozdobou Drahanské vrchoviny. Členité okolí dává tomuto místu horský charakter a opravené zdejší chalupy jen podtrhují výjimečnost a krásu tohoto koutu naší země.


Repechy 044_midRepechy 057_mid